Kongres został zorganizowany przez Associação Portuguesa de Audiologistas (AptA). Spotkanie zgromadziło ok. 100 portugalskich specjalistów należących do stowarzyszenia AptA. Dwudniowe spotkanie zostało podzielone na panele tematyczne: rehabilitacja zaburzeń równowagi, rehabilitacja słuchowa – specyfika pracy z dziećmi, rehabilitacja słuchowa – specyfika pracy z populacją geriatryczną.
Na zaproszenie organizatorów w panelu poświęconym rehabilitacji osób w wieku senioralnym pracę „Hearing rehabilitation: geriatric specificities. Cochlear implants in elderly patients – World Hearing Centre experience” (autorzy: Zgoda M., Lorens A., Rostkowska J., Skarżyński H.) wygłosiła dr n. o zdr. Małgorzata Zgoda.
Znaczna grupa osób w wieku powyżej 70 lat (50 do 60 proc.) ma niedosłuch. W grupie tej od 0,6 do 1,1 proc. ma znaczny lub głęboki stopień ubytku słuchu, który nie może być skutecznie protezowany aparatami słuchowymi. Korzyści może natomiast przynieść zastosowanie implantów ślimakowych. Liczba seniorów korzystających z implantów ślimakowych zwiększa się z każdym rokiem. Pociąga to za sobą konieczność prowadzenia badań zakrojonych na szerszą skalę niż dotychczas oraz wykorzystywanie w badaniach tych samych narzędzi, co umożliwi porównywanie wyników. Wszystkie te działania mają na celu podniesienie poziomu opieki nad seniorami ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób w tym wieku.
Przedstawione w wystąpieniu wyniki dwóch badań przeprowadzonych w Światowym Centrum Słuchu IFPS spełniają te postulaty. Pierwszy projekt badawczy dotyczył analizy 2181 kwestionariuszy „The Abbreviated Profile of Hearing Aid Benefit” (APHAB) w dwóch grupach dorosłych użytkowników implantów ślimakowych. Do grupy pierwszej włączono pacjentów do 65 roku życia, a do drugiej – osoby, które przekroczyły już ten wiek. Celem badania było porównanie wyników grupy młodszej z wynikami seniorów przed operacją wszczepienia implantu oraz w czasie do 7 lat użytkowania urządzenia. Wnioski z badań wskazują na możliwość uzyskania poprawy funkcji słuchowych u osób starszych. Skuteczność implantów jest niezależna od wieku osoby poddanej operacji.
Drugim prezentowanym badaniem była analiza wpływu zastosowania implantu ślimakowego na występowanie objawów depresji u osób po 65 roku życia. W projekcie jako narzędzia badawczego użyto Geriatrycznej Skali Oceny Depresji – GDS 15, wykorzystywanej w badaniach na całym świecie. Grupę badaną stanowiło 40 postlingwalnie ogłuchłych dorosłych, którzy w momencie przeprowadzenia operacji wszczepienia implantu ślimakowego mieli od 65 do 78 lat. Badanie przeprowadzono przed zabiegiem oraz w czasie od 7 do 30 miesięcy po operacji (w grupie kontrolnej było 41 dorosłych ze słuchem prawidłowym w wieku od 66 do 77 lat). Jak wynikało z badania, implantacja ślimakowa u pacjentów po 65. roku życia pomaga zmniejszyć objawy depresji.
Uzyskane w Instytucie wyniki badań korespondowały z rezultatami prezentowanymi przez pozostałych uczestników sesji. Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się: Mark Laureyns z Belgii, Cristina Murphy z Wielkiej Brytanii oraz Susana Sousa z Portugalii.