Pod takim hasłem na terenie Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach odbył się w dniu 15 lipca piknik rodzinny z okazji 20. Rocznicy pierwszego w Polsce wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej.
Na to bardzo rodzinne spotkanie przybyło około 3000 tysiące pacjentów, ich rodzin, przyjaciół. Na wszystkich czekały atrakcje sportowe, próba ustanowienia Rekordu Guinnessa w kategorii „Spotkanie w jednym miejscu i czasie największej liczby pacjentów z implantami słuchowymi”, gry oraz zabawy, poczęstunek i …1 377 ślimaków z kolekcji prof. Henryka Skarżyńskiego. Ten imponujący zbiór umożliwił – tym razem – pobicie drugiego tego dnia i lata rekordu – Rekordu Guinnessa w kategorii „Największy zbiór przedmiotów z podobizną, wizerunkiem o wyglądzie ślimaka”. Osiągnięty w Kajetanach wynik oznacza, że o 920 sztuk pobity został poprzedni rekord Guinnessa w tej kategorii ustanowiony w 2002 roku w Holandii.
Próba ustanowienia Rekordu Guinnessa w kategorii „Spotkanie w jednym miejscu i czasie największej liczby pacjentów z implantami słuchowymi” powiodła się i z wynikiem 557 pacjentów staliśmy się rekordzistami świata.
Nad prawidłowym przebiegiem obu rekordów czuwała komisja, której przewodziła Seyda Subasi-Gemici, oficjalny sędzia reprezentujący Światowe Rekordy Guinnessa. Komisja, z ogromną dokładnością zliczała wszystkich uczestników oraz przedmioty, dbając przy tym o spełnienie niezwykle restryktywnych wymogów m.in. specjalnych zaświadczeń lekarskich, których wielu pacjentów nie miało ze sobą. Mimo, iż nie wszyscy implantowani zdołali dojechać na godzinę 12.00 i spóźnili się, to rekord został ustanowiony.
Pierwszych 20 najmłodszych pacjentów miało także niepowtarzalną okazję brać udział – wspólnie z panią Teresą Sukniewicz-Kleiber, wybitną polską lekkoatletką, która trzykrotnie ustanawiała rekord świata w biegu na 100 m przez płotki – w otwarciu „Parku 10 000 kroków”.
Ideę tego Parku w Kajetanach zrealizował Prof. Henryk Skarżyński i Zespół Światowego Centrum Słuchu, a inicjatorami i osobami wspierającymi ten projekt byli Teresa Sukniewicz-Kleiber, Konsultanci Krajowi, Wybitni Eksperci w różnych dziedzinach medycyny i Przewodniczący Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk – prof. Grzegorz Opolski, prof. Bolesław Samoliński, prof. Janina Stępińska, prof. Marian Zembala i prof. Tomasz Zdrojewski.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko plastyczne, na którym dzieci wspólnie z rodzicami mogły przygotować rysunki i malowanki. Za to w Wiosce Średniowiecznej można było upiec chleb … oczywiście w kształcie ślimaka.
Do namiotu Klubu „Ślimaczek” na prowadzone tam konsultacje ze specjalistami: inżynierami klinicznymi, psychologami, surdopedagogami, surdologopedami, lekarzami, genetykami molekularnymi przyszło kilkaset osób. A w gościnnych progach „Kawiarenki Ślimaczek” osoby implantowane mogły usiąść i prowadzić swobodne rozmowy, poznawać nowych przyjaciół, podzielić się swoimi wrażeniami słuchowymi. W namiocie znajdowała się także Galeria Doświadczeń, gdzie osoby implantowane duże i małe mogły się wypowiedzieć na temat swoich doświadczeń pisemnie.
Na koniec można było usiąść w zaciszu stoiska Poczty Polowej i napisać „Pozdrowienia z Kajetan”. Wysłano ponad 1500 pocztówek do różnych nadawców.