Uroczystość, podczas której 29 Pracowników Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu otrzymało odznaczenia państwowe i resortowe przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Zdrowia, zakończyła obchody 25 – lecia leczenia głuchoty w Polsce oraz 20-lecia istnienia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Odznaczenia wręczył w siedzibie Instytutu w Kajetanach dr n. med. Jarosław Pinkas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Warto podkreślić, że Minister Pinkas odwiedził Kajetany już po raz drugi w tym roku. W styczniu był on gościem honorowym Konferencji Dyrektorów i Przewodniczących Rad Naukowych Medycznych Instytutów Badawczych, której celem było omówienie pozycji i przyszłości instytutów medycznych. Uroczystość wręczenia odznaczeń poprowadził Jerzy Mazur, Zastępca Dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych.
Pana Ministra, Dyrekcję Instytutu, wyróżnionych Pracowników i wszystkich Gości uroczyście przywitał prof. Henryk Skarżyński. Korzystając z okazji Profesor przypomniał, iż 20 lat działalności Instytutu to ponad 3 mln konsultacji i badań oraz blisko 400 tysięcy procedur chirurgicznych. Takiego wyniku nie ma żaden inny ośrodek – w tych specjalnościach – na świecie.
– Te liczby opisują ogrom pracy, jaka jest za nami – mówił podczas uroczystości prof. Skarżyński. – Dziś, po 20 latach realizacji programu Instytutu, możemy powiedzieć, że spełniliśmy się jako Pracownicy. Udało nam się zrobić niezwykle dużo. Nawiązując do historii medycyny, śmiało możemy powiedzieć, że zmieniliśmy oblicze niektórych specjalności. Nie przypadkiem, od kilkunastu lat wykonujemy dziennie najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch, czy przeprowadziliśmy liczne – pierwsze w Polsce jak i na świecie – procedury medyczne. Pokazaliśmy światu, że w krótkim czasie można osiągnąć tak wiele. Choć każde wyzwanie wiąże się z ryzykiem, to trwałe efekty widać u ogromnej rzeszy naszych pacjentów – mówił prof. Skarżyński, podkreślając, iż – jak wynika z badań ankietowych – 80 proc. pacjentów poleca Instytut innym osobom mającym problemy otolaryngologiczne, audiologiczne czy foniatryczne.
Wiele ciepłych i życzliwych słów do wszystkich zgromadzonych skierował Minister Jarosław Pinkas: – Rzadko mówimy o sukcesach, rzadko potrafimy cieszyć się sukcesami innych, a czasami sukces bywa wstydliwy – mówił Minister Pinkas. – Tymczasem słowo „sukces” jest motorem naszych działań. Państwa sukces to efekt dobrej motywacji i pracy w sprzyjającej atmosferze. Sukces możliwy jest wtedy, kiedy pracuje się w zgranym zespole. Ale każdy zespół musi mieć lidera, który nie boi się sukcesu! Pan Profesor Skarżyński to człowiek, który emanuje sukcesem, a Państwo jesteście tego sukcesorami. Odwracając sytuację, myślę, że nie byłoby sukcesu Pana Profesora Skarżyńskiego bez Państwa. Ten wielki sukces jest wspólny. Do jego osiągnięcia była potrzebna charyzma Pana Profesora, ale i Wasza praca, absolutne oddanie i miłość od tego, co robicie. Docierają do mnie pozytywne opinie o Instytucie – jak wiele jest tutaj empatii i serca, ale także wiedzy, zaangażowania i wszystkiego tego, co jest związane z dobrą opieką zdrowotną. Jesteście Państwo nadzwyczajni!
Podczas uroczystości odznaczeni zostali:
Srebrnym Krzyżem Zasługi:
1. Barbara Alicja Buniowska
2. Tadeusz Janusz Lewandowski
3. Artur Lorens
4. Maciej Marcin Mrówka
5. Marek Porowski
6. Małgorzata Uszyńska-Tuzinek
7. Elżbieta Anna Włodarczyk
Brązowym Krzyżem Zasługi
1. Wiesław Wiktor Jędrzejczak
2. Joanna Maria Kobosko
3. Paulina Beata Młotkowska-Klimek
4. Adam Tadeusz Piłka
5. Danuta Raj- Koziak
6. Grażyna Anna Tacikowska
7. Adam Walkowiak
8. Iwona Ewa Wójcicka
Medalem Złotym za długoletnią służbę
1. Teresa Barbara Bednarczyk
2. Alicja Małgorzata Czepczarz
3. Małgorzata Jolanta Przestrzelska
4. Małgorzata Zegar
Medalem Srebrnym za długoletnią służbę
1. Małgorzata Jóźwiak
2. Maria Wanda Matuszewska
3. Anna Mazur
Medalem Brązowym za długoletnią służbę
1. Robert Nowotka
2. Aneta Monika Olkowska
Odznaką Honorową
1. Małgorzata Janina Ganc
2. Bogusława Gągol
3. Lucyna Karpiesz
4. Krystyna Maria Kilińska
5. Maria Ludwiszewska
6. Aleksandra Iwona Prawicz
W imieniu nagrodzonych oraz zgromadzonych Gości podziękowania złożyła dr Małgorzata Uszyńska-Tuzinek: Panie Profesorze – dziękujemy za zaufanie i inspirację, za możliwość pracy we wspaniałych warunkach. Wielokrotnie powtarzał Pan, że nie byłby tych wszystkich osiągnięć Instytut bez wkładu pracy całego Zespołu. My, nagrodzeni, jesteśmy dziś skromnymi reprezentantami tego wspaniałego Zespołu. Szczególne i serdeczne podziękowania kieruję do Dyrekcji naszego Instytutu, która nie tylko organizuje nam pracę, ale przede wszystkim z cierpliwością i spokojem wspiera nas codziennie. Jesteśmy zaszczyceni, że swoją obecnością Pan Minister uświetnił tę uroczystość, a naszą pracę i starania doceniły tak ważne instytucje państwowe. Dzisiejsze wyróżnienia to nie tylko satysfakcja dla nas wszystkich, ale przede wszystkim motywacja do dalszej pracy.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych wieloletnim Pracownikom Instytutu, stała się także okazją do wspomnień.
– Kiedy w 2006 roku ówczesny Minister Zdrowia Zbigniew Religa wręczał mi odznaczenie z okazji 10-lecia Instytutu, okazało się, że we wstążce orderu zabrakło szpilki – wspominał prof. Henryk Skarżyński. – Nie można zatem było przypiąć orderu do klapy marynarki. Pan Minister, wręczając mi order do ręki, zawahał się. Ja skorzystałem z tej chwili i powiedziałem, że największym dla mnie zaszczytem będzie odznaczenie własnoręcznie przez niego przypięte. Wtedy Minister Religa zwrócił się w stronę gości z pytaniem, czy na tej wspaniałej sali ktoś ma może szpilkę. Odpowiedziało wiele osób, podając szpilki z butonierek albo wyjęte z bukietów kwiatów. Wiele dotarło do pana Ministra, a jedna z nich z Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski została w klapie mojej marynarki. Całą tę zabawną sytuację sala nagrodziła brawami na stojąco. – dodał prof. Skarżyński.
Spotkanie zakończył pokaz dwóch filmów – krótkich reportaży z uroczystości wręczenia prof. Henrykowi Skarżyńskiemu Medalu Prymasowskiego z rąk JE Wojciech Polaka Prymasa Polski „Za zasługi dla Kościoła i Narodu” oraz tytułu Złotego Honorowego Inżyniera przyznanego z okazji obchodów 150-lecia istnienia „Przeglądu Technicznego”.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.