Z okazji Jubileuszu, 25. pierwszego w Polsce wszczepienia przez prof. Henryka Skarżyńskiego implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, w Światowym Centrum Słuchu oraz w Centrum Słuchu i Mowy „Medincus” w Kajetanach, w dniach 10-14 lipca 2017 r. odbyły się Warsztaty Kliniczne i Konferencja Naukowa w ramach programu naukowo-medycznego pt.: „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka“. To autorskie projekty prof. Henryka Skarżyńskiego, których celem jest pokazanie światu, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są przeszkodą do profesjonalnego zajmowania się muzyką czy rozwoju talentu wokalnego. Wydarzenia te zwieńczył niezwykły Koncert Galowy uczestników warsztatów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w rehabilitacji słuchu i wykonali utwór, nad którym pracowali podczas trwania warsztatów pod okiem muzycznych Mistrzów.
Na tegoroczny Festiwal i Warsztaty Kliniczne zgłosiło się ponad 150 osób z Polski, Australii, Ukrainy, Grecji, Węgier, Singapuru, Niemiec, Kazachstanu, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Tajwanu, Filipin, Hiszpanii, Serbii i Chin. Jury preselekcyjne wybrało i do Kajetan zaprosiło 25 osób. Na Koncercie Galowym wystąpiło 10 finalistów. oraz zaproszeni goście. Prof. Ryszard Zimak, Przewodniczący Jury festiwalowego podkreślał: – Wielu z uczestników jest predysponowanych artystycznie i na scenie wypadają niezwykle profesjonalnie. Oprócz laureatów podczas finału wystąpili zaproszeni goście, artyści scen polskich i zagranicznych, którym nie obce są problemy ze słuchem. Na scenie zobaczyliśmy Dariusza Tokarzewskiego z grupy „Vox“, zespół Tekla Klebetnica, Barbarę Kaczyńską oraz Macieja Miecznikowskiego.
Koncert rozpoczął utwór „Ballada o Słuchu“ w wykonaniu Dariusza Tokarzewksiego (słowa prof. Henryk Skarżyński, muzyka prof. Krzesimir Dębski). Podczas koncertu – w jednym utworze razem z Orkiestrą kameralną Divertimento – wystąpili również pacjenci prof. Henryka Skarżyńskiego – laureaci poprzednich edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy“: Małgorzata Strychrz-Dudziak, Estera Łabiga, Olaf Kaca. Na finał goście wysłuchali hymnu festiwalowego pt.: „Świat, który słyszę“ w wykonaniu uczestników warsztatów i artystów. Premiera hymnu, w wykonaniu Barbary Kaczyńskiej i Macieja Miecznikowskiego, miała miejsce w 2016 roku, podczas II edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. Słowa do tego utworu napisał prof. Henryk Skarżyński, a muzykę prof. Krzesimir Dębski. Koncert poprowadzili Anna Adamowska i Maciej Miecznikowski.
Na koncert do Kajetan przyjechało wielu znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, Minister Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny, Janusz Piechociński, były wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki, prof. Michał Kleiber Wice Prezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (European Academy of Sciences and Arts – EASA), oraz były Minister Nauki i Prezes PAN, prof. Leszek Rafalski, Przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, a także inni przedstawiciele parlamentu, świata nauki, kultury, gospodarki, kościoła i mediów.
Pomysłodawca i koordynator programu oraz koncertu prof. Henryk Skarżyński wielokrotnie powtarzał, jak wielkie znaczenie w terapii osób implantowanych odgrywa muzyka. – Leczenie muzyką wymaga obecności muzykoterapeuty, czyli klinicysty, który kieruje stosowaniem muzyki w terapii. Muzykoterapia to systematyczne i metodyczne użycie muzyki w celu diagnozy, leczenia i wspierania rozwoju pacjenta oparte na interdyscyplinarnych założeniach przede wszystkim psychologicznych, medycznych i muzykologicznych. W odniesieniu do zaburzeń słuchu, rozumiana jest jako forma terapii przyspieszająca rehabilitację mowy i słuchu u osób z wszczepionym implantem, które miały częściową lub całkowitą głuchotę. Odpowiednio opracowana muzyka, oparta na właściwych częstotliwościach może nawet znacznie skrócić proces rehabilitacji słuchu. – dodaje prof. Skarżyński.
Koncert został zorganizowany w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach także po to, aby podkreślić, że szpital nie musi się źle kojarzyć zwłaszcza najmłodszym pacjentom. Może być za to miejscem sprzyjającym rozwojowi i edukacji w wielu dziedzinach.
Po Koncercie przedstawiciele Akademii Polskiego Sukcesu oraz Polskiego Klubu Biznesu wręczyli prof. Henrykowi Skarżyńskiemu muzealną replikę dzieła autorstwa Wojciecha Siudmaka pt. „Polonia”, a Zespół Światowego Centrum Słuchu wręczył pamiątkową skamielinę w kształcie ślimaka.
Z okazji 25-lecia pierwszego w Polsce wszczepienia przez prof. Henryka Skarżyńskiego implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, 15. rocznicy przeprowadzenia przez prof. Henryka Skarżyńskiego pierwszej w świecie operacji przywracającej słuchu osobie z częściową głuchotą oraz 20. rocznicy rozpoczęcia programu „Zachowanie istniejących przedoperacyjnych resztek słuchowych”, 15 lipca odbył się także wielki zjazd pacjentów z rodzinami. Podczas tego spotkania pobili oni – wynikiem 601- własny Rekord Guinnessa w kategorii „Spotkanie w jednym miejscu i czasie największej liczby osób z implantami słuchowymi”.