27 lutego 2020 r. poznaliśmy laureatów LISTY STU 2019. Podczas uroczystej Gali w Hotelu Westin w Warszawie ogłoszone zostały wyniki plebiscytu „Pulsu Medycyny”. Prof. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego oraz Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski zajęli pierwsze miejsca na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w 2019 r. Ponownie zaszczytne drugie miejsce w kategorii „medycyna” przypadło prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, który był dotychczas w pierwszej 100 we wszystkich konkursach od 17 lat, w tym 11 razy – w pierwszej 10-tce, a dwa razy był liderem LISTY STU.
Redakcja „Pulsu Medycyny” do 17 lat wyróżnia osoby, które mają szczególny wpływ na rozwój polskiej medycyny, a od 5 lat także tych, którzy przyczyniają się do poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce. To właśnie pod znakiem licznych dokonań upłynął prof. Henrykowi Skarżyńskiemu miniony rok.
– Rok 2019 upłynął nam pod hasłem: wyzwania i postęp – mówił podczas gali prof. Henryk Skarżyński – O tych światowych rozmawialiśmy w Kajetanach i Warszawie z ponad tysiącem naukowców, lekarzy otolaryngologów, audiologów, foniatrów, a także inżynierów klinicznych, którzy wzięli udział w 32nd Politzer Society Meeting i 2nd World Congress of Otology. To tam znakomite grono ekspertów przewidywało dalszą cyfryzację medycyny, czego efektem jest ciągły rozwój w dziedzinie aparatów oraz implantów słuchowych. O wyzwaniach, postępie, a także sukcesach i osiągnięciach nie tylko w otolaryngologii, tym razem w kontekście krajowym, mówiliśmy także podczas 1. Kongresu „Zdrowia Polaków”, który zorganizowaliśmy wspólnie z Komitetem Nauk Klinicznych PAN, Radą Główną Instytutów Badawczych, licznymi zespołami ekspertów i specjalistów z wielu dziedzin medycyny, towarzystwami naukowymi i organizacjami pozarządowymi, które w ostatnich czterech latach realizowały Program „Po Pierwsze Zdrowie”. Nie zmienia się także dynamika wzrostu różnego rodzaju zaburzeń słuchu u dzieci, co wynika z badań z czerwca tego roku, kiedy to zakończyliśmy jeden z największych z dotychczasowych programów – program badań przesiewowych słuchu siedmiolatków na Mazowszu. Programem została objęta cała populacja dzieci rozpoczynających edukację szkolną w 37 powiatach i 4 miastach na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Jest to pierwszy region na świecie, w którym badaniami słuchu zostały objęte wszystkie dzieci klas pierwszych, które zgłoszono do Programu. Niestety co piąte przebadane dziecko ma jednostronne lub obustronne ubytki słuchu, a u wielu – już w tym wieku – stwierdziliśmy występowanie szumów usznych, które mogą negatywnie wpływać na stan psychiczny i być powodem gorszych wyników w nauce. Zasmuca także fakt, że blisko 70% rodziców i opiekunów nie zdawało sobie sprawy z problemów jakie mają ich dzieci. – dodaje prof. Skarżyński.
Warto dodać, że technologiczny i inne możliwości, jakie są w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, pozwalają pomóc prawie każdemu pacjentowi, a artystycznym udokumentowaniem tych największych osiągnięć nauki i polskiej medycyny oraz ich wielkiego wkładu w rozwój światowej otologii i otochirurgii oraz otolaryngologii na przestrzeni ostatnich 27 lat, stał się Musical „Przerwana Cisza” – wg. libretta prof. Henryka Skarżyńskiego, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2019 r. To pierwsze na świecie przedstawienie opowiadające o losach osób, które urodziły się głuche lud niedosłyszące, a jednocześnie obdarzone talentem muzycznym. Dzięki postępowi w nauce i medycynie mogły one rozwijać swoje zdolności i całkowicie poświęcić się temu, co kochają najbardziej – muzyce.
– To jednak nie koniec naszych aktywności, choć premiera Musicalu była spełnieniem jednego z moich największych marzeń. – mówi prof. Henryk Skarżyński – W nadchodzącym roku czekają nas również inne wyzwania organizacyjne i naukowe. W dowód uznania naszych osiągnięć międzynarodowe środowisko powierzyło nam organizację m.in. XXXV World Congress of Audiology. To światowe spotkanie organizowane w kolejnej serii będzie trzecim naszym przedsięwzięciem o takim zasięgu. Trzech kongresów światowych w ciągu 3 lat nie organizował jeszcze nikt w dziejach nauki i medycyny w naszym obszarze na świecie. – dodaje prof. H. Skarżyński.
W tej edycji redakcja „Pulsu Medycyny” przedstawiła jurorom do oceny nominację blisko po 200 osób do obu wyróżnień. Wyboru dokonało jury złożone z ponad 50 wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny i ośrodków w kraju, a także ekspertów ochrony zdrowia, przedstawicieli organizacji pacjentów oraz redakcji „Pulsu Medycyny”.
– Nasz plebiscyt od lat budzi wielkie emocje-– mówiła Małgorzata Konaszczuk Redaktor Naczelna „Pulsu Medycyny”– Przedstawiamy jurorom do oceny więcej niż sto osób. W tym roku było to około 200 nazwisk na każdej z list, a i tak mieliśmy niedosyt. Wszystkim laureatom, serdecznie gratuluję, życząc wielu sukcesów i wytrwałości w pracy dla dobra polskich pacjentów.
Na Liście Stu 2019 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie odnotowaliśmy w stosunku do poprzedniego roku: 36 wzrostów, 33 spadki, 1 pozycję bez zmian, a 30 osób znalazło się w rankingu po raz pierwszy lub wróciło po nieobecności.