24 marca 2022 r. w restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich odbyła się Gala 19. Edycji plebiscytu redakcji „Pulsu Medycyny” – Listy Stu 2021. Za osobę najbardziej wpływową w polskiej medycynie w 2021 r. kapituła uznała po raz kolejny prof. Krzysztofa Simona, a za osobę mającą największy pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce w 2021 r. – Macieja Miłkowskiego, wiceministra zdrowia. Czwarte miejsce w rankingu przypadło prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, który był dotychczas w pierwszej 100 we wszystkich konkursach od 19 lat, w tym 12 razy – w pierwszej 10-tce, a dwa razy (w roku 2015 i 2016) był liderem Listy. Dyplom w imieniu Profesora odebrała dr Renata Korneluk, Rzecznik Prasowy Instytutu. Na Liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, na pozycji 33, znalazł się także prof. Piotr Skarżyński, który wraz z prof. Henrykiem Skarżyńskim byli jedynymi reprezentantami z otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii i otorynolaryngologii dziecięcej.
Podczas uroczystości red. nacz. „Pulsu Medycyny” Małgorzata Konaszczuk podkreślała, że Lista Stu za rok 2021 jest wyjątkowym ukłonem dla wszystkich zaangażowanych lekarzy i pracowników ochrony zdrowia – nie tylko tych, którzy uplasowali się na miejscach 1-100, ale wszystkich nominowanych i tych, których wkład nie został odnotowany, a codziennie mają ważny udział w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.
– Rok 2021 to rok walki z pandemią, która, jak wszyscy mieliśmy nadzieję, ostatecznie dzięki szczepieniom zostanie pokonana i nastąpi tak upragniony powrót do normalności. – mówiła red. Konaszczuk. – Tymczasem kolejny finał Listy Stu odbywa się w cieniu kolejnej światowej tragedii, jaką jest wojna w Ukrainie. Napływ uchodźców i potrzeba zaopiekowania się nimi, w tym otoczenia opieką medyczną, to kolejne ogromne wyzwanie dla lekarzy i sytemu ochrony zdrowia.
Także dla prof. Henryka Skarżyńskiego ubiegły rok upłyną pod znakiem wyzwań, ciężkiej pracy klinicznej i naukowej.
– Moje osiągnięcia naukowe i zawodowe w 2021 r. – mówi prof. H. Skarżyński – obejmują: wydanie pierwszych (anglojęzycznej w świecie i polskojęzycznej w kraju) monografii naukowych poświęconych leczeniu częściowej głuchoty na podstawie moich ponad 1300 operacji pokazowych wykonanych w różnych krajach oraz w Światowym Centrum Słuchu, autorstwo i współautorstwo 17 rozdziałów w podręcznikach polsko- i anglojęzycznych, 73 publikacji (w tym 66 z tzw. listy filadelfijskiej), 96 doniesień kongresowych i zjazdowych, 18 wykładów na zaproszenie organizatorów.
Jak przyznaje prof. H. Skarżyński, pozwoliło mu to uzyskać „unikatową pozycję naukową we współczesnej literaturze dla kilkunastu pozycji indeksowych w pierwszej dziesiątce”. A w przypadku publikacji dotyczących leczenia częściowej głuchoty i badań przesiewowych u dzieci – dodaje – „jestem umieszczony na pozycji nr 1”.
Wśród osiągnięć klinicznych prof. H. Skarżyński podkreśla „największy udział od 20 lat w wykonywaniu – największej w świecie – liczby procedur otochirurgicznych w leczeniu różnych zaburzeń słuchu.
Od tegorocznej edycji Listy Stu redakcja „Pulsu Medycyny” postanowiła przyznawać jeszcze jedno specjalne wyróżnienie – osobom wybitnie zasłużonym, które nie stają już do naszego rankingu, ale towarzyszyły nam przez lata. Symboliczny tytuł Mistrza Polskiej Medycyny otrzymał, zmarły niedawno prof. Marian Zembala, który na Liście Stu był od początku jej ustanowienia w 2002 r. W pierwszej dziesiątce pojawił się w 2010 r., by potem czterokrotnie być numerem 1.
„Puls Medycyny” zaprezentował sylwetki lekarzy, którzy mieli największy wpływ na rozwój polskiej medycyny już po raz 19. Od 5 lat zaś kapituła docenia w oddzielnym rankingu osoby, które przyczyniły się w danym roku do poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.