A dziś prawdziwa gratka: podczas sesji specjalnej WHO zaprezentowany zostanie Światowy Raportu o Słuchu (s. Ballroom CD – g. 9.00 – 10.00). Z ubiegłorocznego wynika, że do 2050 r. prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie – czyli 1 na 4 osoby – będzie miało pewien stopień ubytku słuchu. Co najmniej 700 milionów osób potrzebuje lub niebawem będzie potrzebowało dostępu do specjalistycznej opieki oraz innych usług rehabilitacyjnych – chyba że zostaną podjęte odpowiednie działania!
Jeśli chcecie się dowiedzieć czy sytuacja uległa poprawie, nie przegapcie tej sesji. Ten raport to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat słuchu i problemów z nim związanych!
To już ostatnia szansa na ciekawe wykłady. Wśród dzisiejszych polecamy „Wpływ słuchu obusznego na naukę języka i poznanie werbalne” (s.Ballroom AB, g. 10.10-10.40). Czy wiecie, że jednym uchem nie jesteśmy w stanie lokalizować źródła dźwięku, a tym samym zorientować się na przykład, z której strony nadjeżdża samochód albo dzwoni telefon? Spróbujcie zatkać sobie jedno ucho, a zorientujecie się, jak radykalnie zmienia się odbiór dźwięków. Wpadnijcie na wykład, a dowiecie się na ten temat więcej.
Warto posłuchać jakie są nowe międzynarodowe wytyczne dotyczące najlepszych praktyk dla dorosłych z głębokim ubytkiem słuchu (s.ballroom AB, g. 10-12.30) i zgłębić trudności i wyzwania w diagnostyce i w wykrywaniu ubytków słuchu u nastolatków (s.Ballroom C, g.13-13.30).
Wielu zaciekawić mogą postępy i pułapki w wykrywaniu ubytku słuchu poprzez emisje otoakustyczne (s.Ballroom EF, g.13.40), albo wpływ szumu tła na kodowanie dźwięków mowy u noworodków (s.Ballroom D, g. 13.40).
Ciekawi nowinek powinni wysłuchać dyskusji panelowej na temat obecnych i przyszłych rozwiązań e-zdrowia w audiologii, którą moderować będzie Agnieszka Szczepek (s.Ballroom AB, g. 13:40).
Pamiętajcie, że dziś obradujemy krócej – już o 15.00 w Sali CD rozpocznie się ceremonia zamknięcia Kongresu. Warto na niej być, bo podczas tej uroczystości zostaną wręczone nagrody: Audiology Research, Best Poster Award, Nagroda Journal of Hearing Science oraz nagroda za najlepszą prezentację ustną. Warto spędzić czas w gronie najlepszych!
A potem – już czas pożegnań. Do zobaczenia na następnym WCA!