10 maja 2017 r. mija 5 rocznica otwarcia Światowego Centrum Słuchu, niezwykle ważnej placówki dla rozwoju nauki i poszukiwania nowych sposobów diagnozowania, leczenia wad zmysłów. Pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem placówki jest prof. Henryk Skarżyński. To – mieszczące się w Kajetanach pod Warszawą Centrum – jest zarówno nowoczesnym szpitalem, świadczącym usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie, wyposażonym w unikalną aparaturę medyczną, z ogromnym zapleczem technicznym, jak i znakomicie przygotowanym centrum edukacyjnym, prowadzącym szeroko zakrojoną działalność badawczą i edukacyjną umożliwiającą szkolenie specjalistów z całego świata, z obszaru medycyny, inżynierii klinicznej, logopedii, surdopedagogiki i surdopsychologii.
– Zanim jeszcze Światowe Centrum Słuchu zostało zbudowane, dokładnie wiedziałem, do czego zmierzamy – wspomina prof. Henryk Skarżyński. – Chodziło nam o stworzenie od podstaw zaplecza naukowego i klinicznego, które pozwoli naukowcom z kraju i ze świata rozwiązywać najbardziej złożone problemy i podejmować najbardziej oryginalne wyzwania w zakresie innowacyjnych technologii. Dziś mogę z satysfakcją powiedzieć, że osiągnęliśmy ten cel. Światowe Centrum Słuchu nie tylko z nazwy jest „światowe”. To ośrodek, w którym jako pierwszym w Polsce czy na świecie wykonuje się innowacyjne procedury w zakresie otochirurgii, rehabilitacji, diagnostyki zaburzeń słuchu. – dodaje Profesor.
Światowe Centrum Słuchu zostało wybudowane w rekordowym tempie 15 miesięcy, a uroczyste otwarcie Centrum swoją obecnością uświetnili przedstawiciele świata polityki, gospodarki, biznesu, kościoła, mediów oraz naukowcy z Polski i ze świata.
– Centrum to wizytówka polskiej medycyny. – mówi prof. Skarżyński – Nasze osiągnięcia od początku były dostrzegane i nagradzane przez przedstawicieli najwyższych władz w Polsce. Centrum było wielokrotnie odwiedzane przez przedstawicieli rządu, parlamentu oraz zagraniczne delegacje. Nasz ośrodek zwiedzały także Pierwsze Damy Polski, Słowacji, Azerbejdżanu i Estonii. Wszyscy zawsze podkreślają, że jest on unikatowy w skali światowej, a warunki, jakie zapewnia pacjentom, powinny być wzorem dla innych szpitali. – dodaje z dumą Profesor.
W ciągu pięciu lat od otwarcia Światowego Centrum Słuchu prof. Henryk Skarżyński uruchomił sześć pionierskich programów wszczepienia nowych implantów słuchowych typu: Codacs, Bonebridge, Baha 4 Attract System, MET, Synchrony i Vibrant Soundbridge ze sprzęgaczem LP-Coupler. To w praktyce oznacza, że polscy pacjenci w Centrum mają dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi w kraju lub jedni z pierwszych w świecie. Jest to bardzo wymierny dowód pozycji klinicznej i naukowej Centrum.
Obecnie pacjenci, lekarze, naukowcy, studenci mają do dyspozycji ponad 20 tys. m2 powierzchni, na której znajduje się m.in.: 6 sal operacyjnych, kilkadziesiąt gabinetów diagnostycznych, w których przyjmuje się dziennie kilkuset pacjentów, 2 studia multimedialne pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii, 7 sal konferencyjnych, w których jednorazowo może się szkolić 800 osób, a także centrum edukacyjne posiadające nowoczesny sprzęt do ćwiczeń chirurgicznych na preparatach anatomicznych i symulatorach komputerowych, w którym jednorazowo może się szkolić 40 osób.
Dziennie w Centrum przeprowadzanych jest około 60 – 70 operacji poprawiających słuch – najwięcej w świecie w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Na szczególną uwagę zasługuje wszczepienie dotychczas ponad 5 500 implantów słuchowych, co sytuuje ośrodek w czołówce światowej. Placówka ta to także dobrze działające i zorganizowane przedsiębiorstwo, które daje pracę ponad 400 pracownikom.
W roku 2017 przypada nie tylko 5 Rocznica otwarcia Światowego Centrum Słuchu. W tym roku obchodzimy także 25 rocznicę przeprowadzenia przez prof. Henryka Skarżyńskiego pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, 20 rocznicę rozpoczęcia programu „Zachowanie istniejących przedoperacyjnych resztek słuchowych” oraz 15 rocznicę przeprowadzenia – także przez prof. Henryka Skarżyńskiego – pierwszej w świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego osobie z częściową głuchotą. Z tej okazji w lipcu odbędzie się próba pobicia Rekordu Guinnessa w kategorii „Spotkanie w jednym miejscu i czasie największej liczby osób z implantami słuchowymi”.