W dniach 28-29 sierpnia 2014 r. odbyły się w Kajetanach po raz siedemnasty chirurgiczne warsztaty szkoleniowe WAW – Window Approach Workshop. Tradycyjnie wielonarodowa grupa uczestników liczyła 28 osób – otochirurgów z Pakistanu, Turcji, Egiptu, Austrii, Włoch, Azerbejdżanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Ukrainy i Kamerunu.
Warsztaty otochirurgiczne Window Approach Workshop organizowane są w Kajetanach już od 2007 r. Poświęcone są podnoszeniu kwalifikacji chirurgów specjalizujących się w implantach słuchowych w zakresie najnowszych typów i zastosowań implantów. Szczególna uwaga poświęcona jest zastosowaniu implantów słuchowych w leczeniu częściowej głuchoty według metody opracowanej i upowszechnionej przez prof. H. Skarżyńskiego, prekursora i twórcy programu leczenia częściowej głuchoty (Partial Deafness Treatment – PDT).
W programie naukowym warsztatów znalazły się wykłady specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu na temat diagnostyki i kwalifikacji pacjentów do implantacji, zaawansowanych technik chirurgicznych i najnowszych technologii w zakresie implantów słuchowych. Ponadto podczas warsztatów pokazane zostały na żywo cztery operacje wszczepienia implantów słuchowych wykonane przez prof. H. Skarżyńskiego z zespołem Kliniki Otorynolaryngochirurgii IFPS: aktywnego implantu na przewodnictwo kostne, aktywnego implantu ucha środkowego i implantu ślimakowego. Takie operacje pokazowe są bardzo ważnym elementem szkolenia chirurgów, dla których ważna jest nie tylko możliwość obserwacji pracy doświadczonego operatora, ale także zobaczenia, jak zorganizowana jest praca całego zespołu chirurgicznego i jak wyposażona jest sala operacyjna. Wiele takich zaobserwowanych, sprawdzonych rozwiązań jest później wdrażanych w salach operacyjnych na całym świecie.
Istotną pozycją w programie warsztatów WAW jest szkolenie praktyczne odbywające się w Pracowni Anatomii i Patomorfologii Klinicznej Głowy i Szyi Światowego Centrum Słuchu, podczas którego uczestnicy szkolenia ćwiczą pod nadzorem instruktorów, technikę wszczepiania implantów słuchowych na preparatach kości skroniowych. W tej edycji warsztatów po raz pierwszy obok naturalnych preparatów wykorzystano modele kości skroniowych wykonane w drukarce 3D, ściśle odwzorowujące kości naturalne. Dzięki zastosowaniu modeli kości dziecięcych uczestnicy warsztatów mogli poznać specyfikę operacji pediatrycznych, stanowiących znaczną część zabiegów wszczepienia implantów słuchowych, które nigdy wcześniej nie były ćwiczone w praktyce podczas takich warsztatów ze względu na brak odpowiednich preparatów.