Prof. Henryk Skarżyński, w dniu 16.10.2016 r. wygłosił dla – Laureatów IV edycji projektu edukacyjnego Liderzy Ochrony Zdrowia – wykład pt.: „Rola słuchu w rozwoju współczesnego społeczeństwa. Istota ryzyka i przywództwa”.
Już po raz czwarty Fundacja im. Lesława A. Pagi przyznała stypendium w ramach projektu „Liderzy w sektorze ochrony zdrowia” i także po raz czwarty partnerem projektu jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Projekt ten to pierwszy w Polsce pomysł kształcenia sprawnych menadżerów dla przychodni i szpitali. Stypendyści – studenci medycyny, ekonomii, prawa – otrzymują unikalną szansę uczenia się od praktyków – liderów, którzy w niełatwych warunkach polskiej służby zdrowia osiągnęli spektakularne sukcesy. Podobnie jak w ubiegłych latach swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z nimi prof. Henryk Skarżyński, którzy od podstaw tworzył w Polsce model opieki nad osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi, obejmujący wczesną diagnostykę, leczenie i rehabilitację.
– Zrobiliśmy już dużo, ale wiele jest jeszcze do zrobienia – mówił podczas spotkania o osiągnięciach kierowanego przez siebie zespołu prof. Henryk Skarżyński. – W tym roku mija 25 lat odkąd rozpocząłem pracę nad programem implantów ślimakowych i 20 lat od powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. To był przede wszystkim czas pracy. Dziś możemy mówić o sukcesie, ale ten sukces nie przyszedł sam. Wymagał poświęcenia, samodyscypliny, determinacji i siły, która pozwalała na pracę po kilkanaście godzin na dobę. Praca – co często podkreślam – jest moją pasją. Zawsze miała ona konkretny cel – pomoc pacjentom, którzy z braku odpowiedniego leczenia nie mieli szansy na powrót do świata dźwięków. – kontynuował prof. Skarżyński
Profesor radził także stypendystom, aby nie bali się ryzyka. Przy tej okazji przypomniał, jak wielkim wyzwaniem były pierwsze próby leczenia wad słuchu oraz kolejne pionierskie operacje poprawiające słuch, w tym pierwszy w świecie zabieg wszczepienia implantu pacjentowi z częściową głuchotą. – Ryzyko jest nieodłącznym elementem postępu. Jeśli go nie podejmiemy, nie damy sobie szansy na sukces.
Tegoroczni finaliści mieli także okazję zwiedzić Światowe Centrum Słuchu i zobaczyć jak funkcjonuje Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego, Studio Telemedyczne i pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii oraz Centrum Edukacyjne z jedna z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych Pracowni Kości Skroniowej.