W dniach 16-17 listopada 2017 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego – G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa odbył się „Kongres 590”. Było to najważniejsze polskie wydarzenie gospodarcze tego roku. W Rzeszowie spotkali się przedstawiciele wielkiego i małego biznesu, nauki, polityki oraz administracji publicznej, dla których celem nadrzędnym jest dynamiczny rozwój polskiej gospodarki. Kongres odbył się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
W pierwszym dniu Kongresu 590, 17 listopada, eksperci dyskutowali o szansach i możliwościach współpracy szkolnictwa zawodowego z pracodawcami. W panelu wzięli udział prof. Henryk Skarżyński, Marzena Machałek, wiceminister edukacji, a także pracodawcy, przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – współorganizatora panelu – oraz przedstawiciele ministerstwa edukacji zajmujący się kształceniem zawodowym.
Z badań rynku pracy wynika, że pracodawcy maja problem ze znalezieniem pracowników odpowiadających ich potrzebą kompetencyjnym. Aż 80 proc. badanych firm wskazało na problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Wielu pracodawców wskazuje, że sytuacja ta wynika z niedostosowania kształcenia zawodowego do współczesnych wyzwań gospodarki.
Jednym z tematów spotkania była promocja najlepszych rozwiązań kształcenia zawodowego w Polsce poprzez europejskie zawody EuroSkills. Rozmowy dotyczyły również tego, jak staże i zawodowe praktyki zagraniczne, również te odbywające się w ramach programu Erasmus+, pomagają w budowaniu partnerstw międzynarodowych w zakresie kształcenia.
Prof. Henryk Skarżyński przedstawił sytuację panującą w ośrodkach medycznych, a także problemy z jakimi muszą zmierzyć się osoby zatrudniające personel medyczny: – W porównaniu do lat poprzednich na rynek zawodowy wychodzi obecnie kilkanaście razy mniej absolwentów szkół zawodowych, liceów medycznych czy szkół policealnych. Jeżeli oczekiwania pracodawców będą takie, że na stanowiska, które mogłyby być obsadzone osobami po szkole zawodowej, musi zostać przyjęta osoba po studiach, to będziemy mieli osoby z wiedzą magistra, a nie wiedzą zawodową. Jeżeli przyjmiemy do pracy magistra, to trzeba mu stworzyć odpowiednią perspektywę. Dużo mówi się o braku pielęgniarek, a jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy pielęgniarki po szkołach licealnych lub policealnych. Czy ktoś teraz powie, że pielęgniarka po studiach jest lepsza niż po szkole średniej? Mamy obecnie starzejące się społeczeństwo i coraz częściej będziemy potrzebować osób nie do medycyny interwencyjnej, a do opieki, będziemy potrzebować rehabilitantów, pielęgniarek. Dlatego powinniśmy dążyć do opracowania pewnego modelu polskiej szkoły np. rehabilitacji, pielęgniarskiej.
Podczas debaty prof. Henryk Skarżyński odniósł się również do migracji polskich specjalistów za granicę, przez co sytuacja w polskiej służbie zdrowia pogarsza się.
– Możemy zapomnieć o tym, że nasi pojadą zagranicę, a na ich miejsca przyjadą inni wyszkoleni pracownicy z zewnątrz. Na naszym przykładzie – utworzyliśmy pierwszą na świecie sieć telemedycyny, szkolimy ludzi na Ukrainie, w Kirgistanie, Tadżykistanie, robimy badania pilotażowe pod kątem możliwości współpracy w krajach Afryki Środkowej i Ameryki Południowej. Poprzez szkolenie ich tam, mamy szansę pozyskać współpracowników, ale będzie nam trudno nakłonić ich do przyjazdu do Polski za takie same pieniądze. Jeżeli słyszymy, że w najbliższych latach nie mamy szans zbliżyć się do zarobków proponowanych w krajach rozwiniętych, to bez pewnych programów lojalnościowych, nie będziemy mieli personelu. – mówił prof. Skarżyński.
Niezbędna jest więc współpraca pomiędzy Ministerstwami a pracodawcami w zakresie wyznaczania, jacy pracownicy będą potrzebni, a jakimi kompetencjami. Ważne jest również systematyczne zwiększanie wynagrodzeń, a także wprowadzenie systemów lojalnościowych dla pracowników, których edukacja jest kosztowna, a ryzyko wyjazdu za granicę duże.
Druga edycja Kongresu 590 kierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Wzięło w nim udział około 3 tys. uczestników, przedstawicieli wielkiego i małego biznesu, nauki, polityki oraz administracji publicznej. Tegoroczny program złożony jest z siedmiu bloków tematycznych. Zagadnienia Kongresu 590 zostały dobrane w taki sposób, aby wspólnie porozmawiać i zastanowić się nad przyszłością polskiej gospodarki. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, która podejmuje działania na rzecz rozwoju nauk ekonomicznych i przedsiębiorczości.