10 maja 2018 r. mija 6 rocznica otwarcia Światowego Centrum Słuchu, niezwykle ważnej placówki dla rozwoju nauki i poszukiwania nowych sposobów diagnozowania, leczenia wad zmysłów., której pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem jest prof. Henryk Skarżyński. Centrum zapewnia kompleksową opiekę osobom ze schorzeniami wad wrodzonych i nabytych narządu słuchu, głosu, mowy i równowagi. To nadal unikalna i pierwsza tego typu placówka w skali międzynarodowej.
– W 2012 roku wydarzyło się coś niezwykle ważnego w polskiej medycynie i w polskiej nauce: powstało Światowe Centrum Słuchu. – wspomina prof. Henryk Skarżyński. – Coś takiego nie powstaje z dnia na dzień i nie powstaje każdego roku. Za tym się kryła praca wielu ludzi, za tym się kryły określone nakłady finansowe. Ponad 120 milionowa inwestycja została zrealizowana w ciągu kilkunastu miesięcy. Ponad jedna trzecia środków to były środki wypracowane przez zespół. Powstało kilka nowych zakładów naukowych, w tym wiele pierwszych w skali międzynarodowej, takich jak: pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii. Tworząc założenia i plan działania Światowego Centrum Słuchu od początku widziałem je w wielu wymiarach, które dotyczyły różnych środowisk naukowych w obszarze nie tylko samej medycyny, ale i poza nią. Chciałem, aby powstanie tej placówki gwarantowało – poprzez aktywność naukową – budowanie nowego wizerunku, pozycji nauki i medycyny polskiej na świecie, a także pokazało nowe kierunki działania. –mówi prof. Skarżyński.
Powstanie Centrum było bardzo ważne dla rozwoju nauki i poszukiwania nowych sposobów diagnozowania i leczenia wad zmysłów. Dziś Centrum jest zarówno nowoczesnym szpitalem, świadczącym usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie, wyposażonym w unikalną aparaturę medyczną, z ogromnym zapleczem technicznym, jak i znakomicie przygotowanym Centrum Edukacyjnym, prowadzącym szeroko zakrojoną działalność badawczą i edukacyjną umożliwiającą szkolenie specjalistów z całego świata, z obszaru medycyny, inżynierii klinicznej, logopedii, surdopedagogiki i surdopsychologii. Przez 6 lat odbyły się 23 międzynarodowe kursy i warsztaty naukowe – w sumie przeszkoliliśmy ponad 1000 młodych lekarzy i naukowców z całego świata. Interdyscyplinarny zespół zorganizował 27 krajowych i międzynarodowych kongresów, konferencji i sympozjów, w tym mi. n.: trzy Konferencje naukowe pt. „Wytyczne w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii”, I World Tinnitus Congress and XII International Tinnitus Seminar, 4th International Symposium on Otosclerosis and Stapes Surgery. W sumie odwiedziło nas kilka tysięcy gości z całego świata.
W ciągu sześciu lat od otwarcia Światowego Centrum Słuchu prof. Henryk Skarżyński uruchomił także siedem pionierskich programów wszczepienia nowych implantów słuchowych typu: Codacs, Bonebridge, Baha 4 Attract System, MET, Synchrony, Vibrant Soundbridge ze sprzęgaczem LP-Coupler oraz Cochlear OSIA OSI100. To w praktyce oznacza, że polscy pacjenci w Centrum mają dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie. Jest to bardzo wymierny dowód pozycji klinicznej i naukowej Centrum.
Obecnie pacjenci, lekarze, naukowcy, studenci mają do dyspozycji ponad 20 tys. m2 powierzchni, na której znajduje się m.in.: 6 sal operacyjnych, kilkadziesiąt gabinetów diagnostycznych, w których przyjmuje się dziennie kilkuset pacjentów, 2 studia multimedialne pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii, 7 sal konferencyjnych, w których jednorazowo może się szkolić 800 osób, a także centrum edukacyjne posiadające nowoczesny sprzęt do ćwiczeń chirurgicznych na preparatach anatomicznych i symulatorach komputerowych, w którym jednorazowo może się szkolić 40 osób.
Podsumowaniem tych znakomitych osiągnięć było i jest wiele nagród, które przyznane zostały w dowód uznania środowisk medycznych, naukowych oraz ekspertów z dziedziny ekonomii, zarządzania, a nawet polityki i mediów. W ciągu minionych 6 lat prof. Henryk Skarżyński otrzymał blisko 150 nagród, medali, dyplomów, tytułów honorowych, w tym wiele szczególnie ważnych: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, tytuł „Wybitnego Polaka”, tytuł „Człowieka Wolności”, statuetkę Wiktora, Medal Papieski Pro Ecclesia et Pontifice, medal ECCE HOMO oraz Order Uśmiechu, a także Medal im Mikołaja Kopernika przyznany przez Prezydium PAN, medal Archidiecezji Warszawskiej i medal przyznanym przez Prymasa Polski, jest także laureatem plebiscytu „Nauka to Wolność”. Został uhonorowany medalami przez władze Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu im Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz SGGW w Warszawie. Otrzymał także tytuł Osobowości Roku 2012, Specjalną Perłę Honorową, Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP i porównywaną z nagrodą Nobla – Nagrodę Specjalną Prix Galien. W roku 2015 i 2016, w ogłoszonym przez redakcję „Pulsu Medycyny” rankingu „Lista Stu”, został uznany za nr 1 – najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie, a w pierwszej setce był umieszczany od pozycji 2 do 46 we wszystkich rankingach w ciągu ostatnich 12 lat.
W ciągu minionych 6 lat wyróżnieni zostali także pozostali członkowie Dyrekcji oraz Pracownicy: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – dyr. Jerzy Mazur, Zastępca Dyrektora ds. Administracyjnych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – dr Witold Cieśla, Zastępca Dyrektora IFPS ds. Medycznych, oraz prof. nadzw. dr hab. med. inż. Krzysztof Kochanek, Sekretarz Naukowy IFPS.
Ponadto za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia Prezydent RP przyznał:
Złote Krzyże Zasługi:
- Anna Geremek – Samsonowicz
- Andrzej Graniewski
- Agata Szkiełkowska
Srebrnym Krzyżem Zasługi:
- Barbara Alicja Buniowska
- Tadeusz Janusz Lewandowski
- Artur Lorens
- Maciej Marcin Mrówka
- Marek Porowski
- Małgorzata Uszyńska-Tuzinek
- Elżbieta Anna Włodarczyk
Brązowe Krzyże Zasługi:
- Rafał Bereszczyński
- Barbara Budzik
- Danuta Kral
- Małgorzata Lisicka
- Katarzyna Łazęcka
- Tomasz Mazur
- Paulina Młotkowska-Klimek
- Anita Obrycka
- Agnieszka Pankowska
- Anna Piotrowska
- Joanna Ratyńska
- Jolanta Serafin-Jóźwiak
- Piotr Sopliński
- Grażyna Tacikowska
- Wiesław Wiktor Jędrzejczak
- Joanna Maria Kobosko
- Paulina Beata Młotkowska-Klimek
- Adam Tadeusz Piłka
- Danuta Raj- Koziak
- Grażyna Anna Tacikowska
- Adam Walkowiak
- Iwona Ewa Wójcicka
Decyzją Ministra Zdrowia, za zasługi dla ochrony zdrowia, odznaką honorową wyróżnieni zostali:
- Grażyna Bartnik
- Jadwiga Bruska
- Barbara Buniowska
- Małgorzata Kaniewska
- Krystyna Kaszewska
- Lidia Kłonica
- Maria Zalewska
Medalem Złotym za długoletnią służbę
- Teresa Barbara Bednarczyk
- Alicja Małgorzata Czepczarz
- Małgorzata Jolanta Przestrzelska
- Małgorzata Zegar
Medalem Srebrnym za długoletnią służbę
- Małgorzata Jóźwiak
- Maria Wanda Matuszewska
- Anna Mazur
Medalem Brązowym za długoletnią służbę
- Robert Nowotka
- Aneta Monika Olkowska
Odznaką Honorową
- Małgorzata Janina Ganc
- Bogusława Gągol
- Lucyna Karpiesz
- Krystyna Maria Kilińska
- Maria Ludwiszewska
- Aleksandra Iwona Prawicz
W roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, podczas Dnia Flagi, Prezydent RP Andrzej Duda wręczył flagi państwowe wyróżnionym organizacjom, w tym Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu.
Centrum to wizytówka polskiej medycyny. Osiągnięcia zespołu od początku były dostrzegane i nagradzane przez przedstawicieli najwyższych władz w Polsce. Centrum było wielokrotnie odwiedzane przez przedstawicieli rządu, parlamentu oraz zagraniczne delegacje. Ośrodek zwiedzały także Pierwsze Damy Polski, Słowacji, Azerbejdżanu, Ukrainy i Estonii. W Kajetanach gościli także Prezydenci Światowych i Europejskich Towarzystw Naukowych, Ambasadorowie wielu krajów świata.
W przychodniach Centrum otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy, logopedzi, surdopedagodzy, psycholodzy, inżynierowie kliniczni oraz technicy udzielają i przeprowadzają rocznie ponad 200 000 konsultacji i badań.
Dziennie w Centrum, przeprowadzanych jest około 60 – 70 operacji poprawiających słuch – najwięcej w świecie w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Na szczególną uwagę zasługuje wszczepienie dotychczas ponad 6 500 implantów słuchowych, co sytuuje ośrodek w czołówce światowej. Z różnych form pomocy skorzystało dotychczas ponad 3,5 mln osób. Placówka ta, to także dobrze działające i zorganizowane przedsiębiorstwo, które daje pracę ponad 450 pracownikom.