Prof. Henryk Skarżyński, pionier implantów słuchowych w Polsce i na świecie, wraz z zespołem wszczepił blisko 8 000 różnego rodzaju implantów słuchowych, przywracając do aktywności rodzinnej, społecznej czy zawodowej kolejne pokolenia pacjentów. Inicjując i realizując w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu różne programy leczenia głuchoty, umożliwił im nie tylko naukę czy pracę, ale także dał szansę na profesjonalne zajmowanie się muzyką. Pacjenci prof. Skarżyńskiego śpiewają, komponują, grają na instrumentach, a nawet nagrywają płyty i koncertują.
Z myślą o najbardziej utalentowanych pacjentach, od czterech lat organizowany jest w Kajetanach Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Wszyscy jego uczestnicy są najlepszymi ambasadorami tego, co udało się osiągnąć w leczeniu zaburzeń słuchu dzięki postępowi w nauce i medycynie. Wybrani laureaci poprzednich edycji „Ślimakowych Rytmów” 27 listopada 2018 roku, korzystając z zaproszenia Przewodniczącego PE, zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i wokalne w Parlamencie Europejskim.
Prof. Henryk Skarżyński, jeszcze przed występem młodych artystów, bardzo serdecznie dziękował panu Przewodniczącemu Antonio Tajaniemu za zaproszenie i umożliwienie pokazania, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są dla pacjentów przeszkodą do rozwijania muzycznych pasji. Podkreślał, także, że to wielki zaszczyt móc wystąpić przed tak znamienitą europejską publicznością. Występ młodych artystów – ambasadorów medycznych i naukowych osiągnięć w dziedzinie implantów słuchowych oraz osiągnięcia Światowego Centrum Słuchu, były doskonałą okazją do popularyzowania, w środowisku europarlamentarzystów, polityków, a także w europejskim społeczeństwie, polskiej nauki i medycyny. Korzystając ze środków UE powstało Światowe Centrum Słuchu, gdzie wykonywanych jest najwięcej poprawiających słuch. Inicjatywa Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz ośrodków z Antwerpii, Wurzburga, Insbrucku i Wiednia zaowocowała wieloma programami naukowymi oraz powstaniem grupy Hearring.
Występ odbył się przy okazji rozpoczęcia międzynarodowej konferencji pn.: „Europejskie badania i innowacje w naszym życiu codziennym” zorganizowanej wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską w Parlamencie EU. Konferencja, którą otworzył Przewodniczący PE Antonio Tajani, dotyczyła postępów w nauce, w tym w dziedzinie medycyny, zagadnień związanych z czystszą energię i najnowszymi osiągnięciami inżynieryjnymi, a także projektów badawczych finansowanych przez EU odgrywających kluczową rolę w podnoszeniu poziomu nasze go codziennego życia.
Otwierając Konferencję Przewodniczący PE Tajani bardzo życzliwie przywitał gości z Polski: – Oddaję głos panu profesorowi Skarżyńskiemu, dyrektorowi Światowego Centrum Słuchu, który jako pierwszy w swoim kraju wszczepił niesłyszącemu pacjentowi implant ślimakowy. Opowie on nam o swoich dokonaniach. Następnie wysłuchamy wystąpienia zaproszonych muzyków.
Laureaci „Ślimakowych Rytmów” – Anna Adamowska-Czupryn z Polski oraz Arnau Pozas Saiz z Hiszpanii przygotowali z tej okazji specjalne utwory. Dziesięcioletni Arnau – na saksofonie – wykonał hymn Unii Europejskiej, a Anna, która na co dzień koncertuje z zespołem folkowym Tekla Klebetnica wykonującym oprócz rodzimej muzyki góralskiej, muzykę pasma Karpat i melodie bałkańskie, zaśpiewała oraz zagrała na skrzypach z akompaniamentem akordeonu wiązankę ludowych melodii karpackich opracowanych we własnej aranżacji.
Konferencję i występ artystów-laureatów „Ślimakowych Rytmów” swoją obecnością zaszczycili m.in. Carlos Moedas, Komisarz ds. badań, nauki i innowacji KE, Heinz Faßmann, austriacki federalny minister edukacji, nauki i badań, Luigi Naldini, dyrektor San Raffaele Telethon Institute for Gene Therapy, Bertrand Piccard, Ambasador dobrej woli UN Environment, prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.
Muzyczny występ laureatów „Ślimakowych Rytmów” nie jest pierwszą prezentacją osiągnięć polskiej nauki i medycyny na europejskim form. W 2007 roku, mając w perspektywie prezydencję Polski w Unii Europejskiej, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zorganizował w Parlamencie Europejskim wystawę „Słyszę-Widzę-Mówię – podstawą komunikacji i integracji młodego pokolenia Europy”. Była to okazja do pokazania już wtedy imponującego dorobku Instytutu oraz zaprezentowania multimedialnych programów telemedycznych do powszechnych badań słuchu, wzroku i mowy. Europosłowie Ryszard Czarnecki i prof. Bronisław Geremek, otwierając wówczas wystawę Instytutu w Parlamencie Europejskim, powiedzieli: Z ogromną radością witamy Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Parlamencie Europejskim. Dowód to znakomity, że Polska ma swoje ośrodki doskonałości, w których nauka i praktyka służą potrzebom obywateli. Instytut ze swoim twórcą, profesorem Henrykiem Skarżyńskim i świetnie uformowanym zespołem należy do najlepszych wizytówek Polski w świecie. Przynosi naszemu krajowi sławę i dobrze świadczy o polskiej medycynie – jej badaniach i jej praktyce. Z najwyższym podziwem.
W ramach wystawy została zaprezentowana m. in. seria kilkudziesięciu plansz plakatowych, informujących o polskich produktach medycznych oraz urządzeniach nagradzanych w międzynarodowych konkursach, jak również o polskich doświadczeniach klinicznych.